Kto może rozliczać się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Dla osób prowadzących odpowiedni rodzaj działalności wskazane jest ułatwienie sobie rozliczenia się z urzędem skarbowym za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uproszczona forma podatkowa zwalnia nas z prowadzenia rozbudowanej księgowości i umożliwia oszczędności bo stawki które płacimy są stosunkowo niskie.

 

Plusy rozliczania się za pomocą ryczałtu

 

Porównując zasady innych form opodatkowania czyli ogólne (skala podatkowa) i dotyczące stawki liniowej podatnicy płacą podatek tylko od całkowitego przychodu czyli zysków a nie dochodu co mniej nadwyręża budżetu przedsiębiorstwa.

 

Warunki opłacania podatku za pomocą przychodów ewidencjonowanych

 

Najważniejszym warunkiem, który musimy spełnić jest osiągnięcie przychodu, który nie przekroczy określonej stawki. Tym limitem jest równowartość 150 tysięcy euro więc przeliczając według kursu walutowego z dnia 1 października 2014 roku ryczałt mogą zapłacić przedsiębiorcy który uzyskali przychody nie przekraczające 626 880 zł.

 

Rodzaj prowadzonej działalności przez którą nie można rozliczać się z fiskusem w tej formie to uzyskiwanie nawet części przychodu z tytułu prowadzenia aptek, lombardów, kantorów, wykonywania wolnych zawodów (poza kilkoma wyjątkami np.: lekarz, tłumacz czy nauczyciel), wykonywania usług wymienionych w załączniku numer 2 do ustawy o ryczałcie i handlem akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Kolejną grupą wykluczoną z rozliczania się za pomocą ryczałtu są podatnicy korzystający z karty podatkowej, osoby zwolnione czasowo z płacenia podatku dochodowego, produkujący towary akcyzowe i przedsiębiorcy, którzy wykonują czynności na rzecz byłego pracodawcy.

 

Minusy posiadania ryczałtu

 

Jeśli zdecydujemy się na tą formę opodatkowania musimy wiedzieć, że tracimy ulgę prorodzinną i możliwość rozliczania się z małżonkiem co może być dla niektórych niekorzystne. Jednak można nadal odliczyć sobie ulgę internetową, rehabilitacyjną, ulgę na leki i darowizny. Co do tej zasady są wyjątki, to znaczy gdy przedsiębiorca rozlicza ryczałtem tylko przychody w tytułu najmu czy dzierżawy to wtedy reszta przychodów może być rozliczana z ulgą prorodzinną i rozliczać się z mężem czy też żoną.

 

Nasza decyzja o płaceniu ryczałtu musi być zgłoszona naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia danego roku a osoba która rozpoczyna taką działalność powinna zrobić to za pomocą wniosku rejestrującego CEIDG-1. Miesięczna kwota jest płacona do dnia 20 każdego miesiąca za poprzedni a zeznanie roczne trzeba złożyć najpóźniej do końca stycznia na formularzu PIT-28.

 

Stawki podatkowe

 

Stawki ryczałtowe wynoszą, w zależności od prowadzonej działalności kolejno: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%. W załączniku do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym jest to określone dokładniej. Dla ogólnej informacji warto wiedzieć, że najwyżej opodatkowane są usługi wykonywane w ramach wolnych zawodów a najniższe z działalności gastronomicznej i produkcji zwierzęcej. W praktyce jednak za pomocą ryczałtu rozliczają się tylko ci, którzy podchodzą pod usługi z niższych stawek czyli 3%, 5,5% i 8,5% bo korzystniej dla tych objętych wyższą stawką podatkową jest rozliczanie się według zasad ogólnych gdzie skala podatkowa wynosi 18% i 32%.

Powiązane artykuły