Karta podatkowa: podatek trzeba płacić także wtedy gdy firma nie zarabia

Mimo tego, że uważa się że karta podatkowa ma wiele zalet i ułatwia nam rozliczanie się z fiskusem należy wziąć pod uwagę pewne niedogodności. Plusami jej posiadania jest brak przymusu prowadzenia ksiąg ewidencyjnych, składania zeznania PIT i ustalona odgórnie stała kwota jaką należy zapłacić bez względu na dochody działalności. Tutaj pojawia się jedno ale bo jeśli nie uzyskamy żadnego dochodu a nawet jeśli poniesiemy stratę nie zwolni to nas z opłaty za kartę podatkową.

 

Zgłoszenie do urzędu rozliczania się za pomocą karty podatkowej

 

Karta podatkowa jest najwygodniejszą i najłatwiejszą formą opłacania podatków bo naszym jedynym obowiązkiem jest tylko poinformowanie urzędu skarbowego pod który podlega działalność o naszym wyborze. W celu zgłoszenia wyboru opodatkowania naszej firmy należy złożyć specjalny formularz PIT-16 przed rozpoczęciem naszych działań. Jeśli nasze przedsiębiorstwo działało już wcześniej a chcemy zmienić formę opodatkowania wystarczy zgłosić to do odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia następnego roku. Jednak mimo ułatwienia większości działań podatkowych musimy wystawiać faktury i paragony na żądanie klientów i przechowywać ich kopie przez okres 5 lat od daty ich wystawienia. Dodatkowo naszym obowiązkiem jest złożenie do końca stycznia zeznania PIT-16A gdzie określamy zapłacone i odliczone od podatku składni na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Opłata na poczet karty podatkowej

 

Wysokość opłaty jaką musimy wnieść w myśl karty podatkowej jest ustalona raz, niezależnie od dochodów firmy. Ustala ją naczelnik urzędu skarbowego biorąc pod uwagę rodzaj i zakres prowadzonej działalności, liczbę zatrudnionych osób i wielkość miejscowości w której zarejestrowana jest nasza firma. Ustawa dotycząca karty podatkowej mówi o tym jakie rodzaje przedsiębiorstwa można rozliczać za jej pomocą a są to na przykład: usługi, działalność wytwórczo-usługowa i handlowa typu jubiler, fryzjer czy kosmetyczka etc.

 

Zaletą karty podatkowej jest niska kwotą, którą musimy uregulować aby rozliczyć się z fiskusem. Przykładowo usługi w miejscowości do 50 tys. mieszkańców, o zatrudnieniu w ilości dwóch osób są opodatkowane na 473 złote miesięcznie. Właściciel firmy musi uiścić ustaloną kwotę odgórnie do 7 dnia każdego miesiąca (wyjątkiem jest miesiąc grudzień bo należy zapłacić do 28 dnia) gdzie następnie ma prawo odpisać od podatku opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Banki wobec posiadania karty podatkowej

 

Sporym utrudnieniem może być podejście banków do przedsiębiorców rozliczających się za pomocą karty podatkowej ponieważ w wypadku przyznania kredytu nie są w stanie określić prawdziwego dochodu firmy. Bierze on pod uwagę niską kwotę opodatkowania mnożąc ją razy 5 lub 7 (zależy to od banku) co może być krzywdzące dla wnioskującego o kredyt bo jego dochody mogą być dużo większe. Niestety także gdy w danym miesiącu nasza firma nie uzyska dochodu lub nawet poniesie stratę musimy uregulować nałożony na nas podatek. Pamiętać należy też że zyskuje się miesięcznie kilkaset złotych bo nie ma potrzeby prowadzenia księgowości. Znając plusy i minusy posiadania karty podatkowej możemy zdecydować o najlepszej formie rozliczania się z fiskusem.

Powiązane artykuły